Drtit nebo štěpkovat větve?

Využití větví jako zajímavé suroviny je trvalou otázkou v zahradě i v lese. Je částečně i o způsobu uvažování jestli je větev produkt nebo odpad. nejčastější zpracování je štěpkováním, nebo drcením.


Jaký je zásadní rozdíl mezi těmito technologiemi?
Drcení a drtiče: Větve jsou usekávány a zpravidla je drť neregulovaná ( tzn. drť může mít nepravidelný rozměr ), drť je použitelná pod keře nebo do kompostu.
Štěpkování a štěpkovače: Větve jsou "ukrajovány" , často mohou být zpracovány i do větších frakcí a štěpku je pak možno použít na topení, nebo pod keře.

Rapido pover plus-stepkovac  Rapido-stepkovaci ustroji  Stepka Vari Rapido

 

Mechanismy zahradních drtičů zpravidla vyžadují ostřejší nože, pro lepší "samovtahování" drcených větví a hůře si poradí se suchými větvemi. Tupý drtič nebude vtahovat, a větve do něj bude potřeba tlačit.

Zahradní štěpkovače, ať už elektrické nebo benzínové, nejsou na údržbu tak náročné, a větve se do nich vkládají pohodlněji, jelikož jsou noži zpravidla samy vtahovány. Jsou choulostivější na přetížení vložením moc tlusté větve. Oproti drtičům do nich vložíte i suché větve, se kterými si poradí. Tupý štěpkovač poznáte tak že materiál nebude rozdělený, a bude třeba viset na kůře.

BIOSILENT2500-Stiga-stepkovac

Velikosti vkládacích násypek jsou důležitým parametrem při vybírání, jelikož i samotná násypka je důležitým prvkem bezpečnosti práce. Díky těmto pravidlům jsou otvory různě regulovány. Na malých drtičích to může být šíře otvoru, tzn. nevložím do něj dlaň, anebo výškou tzn. nevložím ruku např. po loket.

Do údržby obou strojů spadá ostření (dle potřeby a intenzity používání). U štěpkovačů pak je vhodné používat čističe a maziva k povolování pryskyřice, některé pak mají uložený pohonový mechanismus v mazacím tuku.

Jste-li však majitelem větších pozemků nebo vlastníkem traktoru s vývodem a třetím bodem může být zajímavou alternativou český výrobek firmy Jirbo a to špalíkovač, chcete-li dělič dřevní hmoty. Protichodné nože velice efektivně dělí větve až do průměru 18 cm. Vyrobené špalíčky lze efektivně využít v zimních měsících k topení.

  Mabo-Jirbo-spalikovac  IMG_20200127_120122

V naší nabídce naleznete i Francouzské bubnové drtiče zn.BUGNOT, určené pro profesionální použití. Velmi zajímavá technologie a technické řešení zaujmou každého profesionála-arboristu,obec anebo těžařské a zahradnické firmy.

BV N 56 pas  detail drtě